CORONAVIRUS: Nová opatření od 16. 3. 2020

15.03.2020

Vážení pacienti, přečtěte si prosím nová pravidla provozu v naší ordinaci od pondělí 16.3.2020.

Byli jsme nuceni k nim přistoupit s ohledem na vývoj epidemiologické situace (šířící se infekce novým coronavirem) a také vzhledem k tomu, že nám naše vláda stále nedodala žádné respirátory, které nám neustále slibují ústy ministra zdravotnictví, Mgr. et Mgr. Adama Vojtěcha, MHA, a premiéra, Ing. Andreje Babiše.

 1. Pokud jste byli v rizikové oblasti, nahlaste se nám telefonicky (573 355 012) nebo e-mailem (mudr.kocar@gmail.com) a nechoďte do ordinace! Budete umístěni na 14 dní do karantény - i za předpokladu, že jste zdraví a nic Vám není. Pokud jste byli v rizikové oblasti, byli jste v kontaktu s někým, kdo tam byl, a navíc jste nemocní, volejte linku 112 a řiďte se jejich pokyny - operátorka navrhne optimální postup.
  Více informací ve starší novince - z minulého týdne - kterou najdete zde.
 2. Pokud k nám nemusíte, nechoďte. Maximum všech záležitostí vyřešíme na dálku po telefonu (573 355 012) nebo e-mailem (mudr.kocar@gmail.com). Tímto způsobem prosím řešte také předpis svých pravidelných léků (recept pošleme elektronicky SMS zprávou - přijde do každého, dokonce i starého mobilního telefonu - nebo e-mailem).
  Platí heslo "všude dobře, doma nejlíp, v ordinaci u doktora nejhůř".
 3. Preventivní prohlídky (občanské) pro tuto chvíli rušíme a odvoláváme. Preventivní programy jako HORIZONT II prozatím přerušujeme. Dle aktuální domluvy se zaměstnavateli budeme na nejnižší možnou míru omezovat i prohlídky do zaměstnání (jen to, co opravdu nepočká).
  Je zbytečné vodit do ordinace (kam chodí nemocní lidé, u kterých se infekce koronavirem nedá vyloučit) zdravé lidi bez potíží.
 4. Pokud máte příznaky onemocnění dýchacích cest (kašel, rýma, horečka, bolest v krku, pocit těžkého dýchání a podobně), nenavštěvujte ordinaci bez předchozí telefonické domluvy. Objednejte se.
  Být ošetřen o dvě hodiny dříve nebo později nebude pro Vás osobně žádný rozdíl, ale pro všechny ostatní, s nimiž se v čekárně potkáte, to může znamenat rozdíl zcela zásadní.
 5. Pokud máte jakékoliv jiné akutní potíže (bolesti zad, úrazy, zažívací potíže apod.), přijďte k vyšetření. Problémy, které akutní nejsou (o tom, co jsou akutní potíže, si přečtěte např. zde), prosím odložte na později. Domluvte se s námi telefonicky nebo e-mailem, jak je budeme řešit.
  V pátek přišel do ordinace pacient, který měl tři měsíce "trochu kašel". Byl to samozřejmě pacient z té nejrizikovější skupiny. Když ten kašel vydržel už tři měsíce, šlo to určitě ještě odložit, zkonzultovat s námi po telefonu a počkat.
 6. Zejména pacienty v nejohroženější skupině (věku nad 70 let, případně pacienty s dlouhodobým onemocněním srdce a plic, těžkou cukrovkou, poruchami imunity apod.) nabádáme k opatrnosti. Nechoďte k nám do ordinace, pokud nemusíte. Léky Vám pošleme (někdo Vám je vyzvedne). Dlouhodobé potíže ještě počkají. Nově vzniklé a intenzivní potíže s námi nejprve proberte telefonicky. Podle možností Vás zkusíme ošetřit návštěvní službou (je mnohem menší riziko, když pojedeme my k Vám, než když Vy půjdete mezi lidi do čekárny). Pokud nic jiného nevymyslíme, alespoň Vám při telefonické konzultaci vybereme termín, kdy Vás vezmeme prakticky bez čekání přednostně, abyste byli co nejvíce v bezpečí.
  Jde nám především o Vaše zdraví!
 7. Návštěvy všech farmaceutických reprezentantů a jiných obchodních zástupců do odvolání rušíme a nepřijímáme.
 8. Buďte prosím rozumní, ohleduplní a myslete na své zdraví i zdraví všech lidí ve svém okolí. I když se možná infekce osobně nebojíte, protože se cítíte mladí, zdraví a nezničitelní, nezapomeňte, že můžete nezodpovědným přístupem ohrozit spoustu starších, nemocných a křehkých lidí ve svém okolí (v rodině, v práci, mezi svými přáteli apod.).

Další informace se pokusím sepsat ještě dnes do článku na BLOG - minimálně informace o rouškách, respirátorech a tom, jak se budeme (nebo nebudeme) moci chránit my zdravotníci a proč je pro Vás osobně hrozně důležité, jestli jsme v bezpečí my dva, já a sestřička.

Sledujte náš web, sledujte stránky ministerstva zdravotnictví - na adrese https://koronavirus.mzcr.cz, čtěte informace na dveřích do čekárny, přemýšlejte; pokud si nejste jistí, tak raději nechoďte a volejte.

Přeji všem pevné zdraví, pevné nervy, hodně klidu a nohy v teple.

za celou ordinaci
MUDr. Michal Kočař